Ґуґл знає все

Так говорять у народі: спитайся Ґуґлу – він все знає. Але чи насправді це так? Уперше я звернув на це увагу понад сім років тому, коли батько розповів історію, як не могли потрапити до них далекі родичі, що скористались дороговказом від Ґуґлу – вони тоді заїхали в сусіднє село, минувши потрібне перехрестя. Їх ґадже-ти показували, що вони дістались місця, але це було не так, і вони нічого не розуміли.

Мова йде про села Хорошівського району з подібною назвою – Гацьківка та Рудня-Гацьківка. Ці два маленькі поліські села й розміщені поряд, якихось чотири кілометри дорогою, підсипаною жорствою, як кажуть місцеві. Назвемо їх умовно – південніше село та північніше, відповідно. Чому так – зрозумієте згодом.

«Перекопавши» трохи історії, ще з часів присутності в нас Речі Посполитої та Російської імперії, з різних мап та довідників, я виявив, що вже в першій половині ХVIII століття на території сучасного південнішого села існували два – Гацьківка та Гацьківська Рудня, або Рудня-Гацьківка. Це підтверджує так звана мапа Шуберта, котрою користувався російський генштаб. На території ж, що під сьогоднішнім північнішим селом, не було жодного поселення, точніше, хтось там напевно таки жив і обробляв ту землю, але села, як такого, на мапі не значиться. Його й бути не могло, бо, як свідчить довідник «Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини. 1795 – 2006», виникло воно лише 1952 року як бригада колгоспу імені Шевченка. Звідси й назва його в місцевих жителів – Шевченок, або Шевченкове офіційно. Був дорожній вказівник «Шевченкове», їздив автобус «Заздрівка – Шевченкове». Не Гацьківка, не Рудня-Гацьківка, а за назвою колишнього колгоспу. Як, до речі, й зараз офіційну Ягодинку Другу називають Стахановим – за назвою колгоспу ім. Стаханова.

Але повернімось до нашої історії. 1954 року це поселення, якщо вірити довідникові, отримало назву Гацьківка Друга, через наявність ще однієї Гацьківки, котра стала Першою і була центром сільської ради. Гацьківська ж Рудня, що відокремлювалась від Гацьківки вже лише потічком (бо обидва села розширювались одне до одного), мала окремий колгосп та окрему сільраду.

Згодом настала ера укрупнення колгоспів, а, заразом, і сільрад, бо на території одного колгоспу вже стало по 2-3 сільради. Ось тоді в 1954 році наші три села і потрапили вперше до однієї сільради – Ягодинської, і звідти почалась зміна назв, як сказано абзацом вище. Через 5 років ці три села було передано вже до Кропивнянської сільської ради, і через два роки їх уже значиться тільки два – Гацьківка та Рудня-Гацьківка. З того часу і пішло це непорозуміння: хтось писав у документах так, хтось – інакше, хтось зазначив на мапі так, а інший – навпаки.

Але все це не було настільки аж важливим, поки люди не мали приватної власності або коли мали документи на право власності в паперовій формі. Зараз же ситуація кардинально змінилась, бо лад всьому дають державні реєстри. Зазначу, що місцеві селяни називають офіційно південніше село – Гацьківкою, північніше – Руднею-Гацьківкою. Так само вважає і Новоборівська ОТГ, вписуючи відповідні адреси до місця реєстрації в паспорті та довідках.

Ось тут і вступає до гри Ґуґл, про котрого я згадав на початку статті, – у нього все навпаки. А від нього ж взяли інформацію й державні структури – Центральна виборча комісія зі своїм Державним реєстром виборців та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру (скорочено – Держгеокадастр) з реєстром права власності на землю, що зараз надактуально.

На інтернет-сторінці Держреєстру виборців ці два села віднесені до однієї виборчої дільниці – № 180206, з центром у селі Гацьківка. А ось котра саме це Гацьківка, спробуємо розібратись. Інтерактивна мапа вказує нам, що це село, що знаходиться північніше. Вказано таку адресу: вул.Корольова, 56, с.Гацьківка, Хорошівський р-н, Житомирська обл, 12109 (сільський клуб, танцювальна зала). Але запитайте кожного з 12 жителів північнішого села, де в них знаходиться танцювальна зала чи клуб, – сміятимуться. Звісно ж, ані клубу, ані самої вулиці Корольова в північнішому селі просто не існує, а все це є у селі південнішому, котре люди звуть Гацьківкою. Саме там і засідає виборча комісія. ЦВК не знає адреси? Чи помиляється Ґуґл?

Така ж комедія відбувається і на сторінці Держгеокадастру, де інтерактивна мапа стверджує в унісон із Ґуґлом одну назву кожного села, а право власності в адресі земельної ділянки подає з іншою назвою села. Де ж правда? Як правильно вживати назви цих сіл? Я надіслав запити до відповідних органів усіх рівнів влади.

Одночасно повідомлю, що заразом вакханалія почалась і у Вікіпедії. Як я не намагався виправити все, однак адміністрація вірить лише Ґуґлові. Цікаво, що російський Яндекс подає назви сіл так, як називають їх місцеві жителі та влада. Дехто напівжартома говорить, що Росія правильно фіксує назви, бо ж веде з нами війну, і помилки на мапах там бути не може.

Ось така ситуація розпочалась через допущене кимось колись недбальство. Чи залишиться чиннним право власності селян на майно та землю — питання спірне. Але воно має бути вирішене, аби не затягувати все в іще більшу прірву.

Юрко Градовський

Редакція газети «Прапор» звернулася за коментарем щодо порушеної у викладеному вище матеріалі проблеми до Новоборівської селищної ради. Нижче наводимо отриману відповідь.

Коментар начальника відділу земельних ресурсів Новоборівської селищної ради Олександра Петровича Гаращука

– Щодо наявності суперечливої інформації в назвах населених пунктів у державних реєстрах (Публічній кадастровій карті України) повідомляю, що дана інформація взята до відома. Новоборівською селищною радою в найкоротші терміни будуть вчинені всі відповідні дії з виправлення помилки. Також хочу подякувати громадянину Градовському Юрію за його небайдужість, уважність і активну громадянську позицію, адже завдяки таким людям, їх наполегливості наша громада стає кращою. Додатково повідомляю, що ця помилка жодним чином не впливає на правовстановлюючі документи на земельні ділянки та на житлові будинки мешканців цих сіл.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *