Патронат – швидка сімейна допомога для дитини

Доволі часто за пошуком задоволень, розпиттям спиртних напоїв, вживанням наркотичних засобів дорослі забувають, що мають дбати про майбутнє дітей. А вони, як ніхто інший, потребують не тільки їжі, одягу, а й головне – теплого ставлення, любові й розуміння. У життєвому вирі інколи виникають обставини, через які дитина може позбутися батьківського піклування й опинитися в інтернатній установі.
Ось у таких випадках патронатна сім’я може стати містком у щасливе дитинство.

Патронатство – досить нова соціальна послуга, яка тільки починає впроваджуватися в укра-їнському суспільстві та нашій області зокрема.
У майбутньому патронатні сім’ї мають замінити реабілітаційні центри чи притулки, куди зазвичай влаштовують дитину, вилучену в горе-батьків. Після тимчасового перебування у патронатній сім’ї (від трьох до шести місяців) дитину повертають у родину або ж знаходять нову у разі позбавлення біологічних батьків батьківських прав .
Вимоги до кандидатів досить високі, адже обов’язково потрібно мати позитивний досвід виховання дітей, відповідні житлові умови, пройти навчання разом із членом своєї родини, який буде виконувати функції помічника патронатного вихователя.
За таку цілодобову роботу передбачене грошове забезпечення у розмірі п’яти прожиткових мінімумів на місяць та соціальну допомогу на утримання дітей у розмірі двох прожиткових мінімумів на місяць.
У грудні в Житомирі стартує перше навчання для п’яти родин-кандидатів із області, які виявили бажання стати патронатними вихователями. Триватиме воно до трьох місяців.
Ми поцікавились у провідного спеціаліста у справах дітей райдержадміністрації Оксани Сіваченко, яка ситуація зі створення патронатних сімей у Хорошівському районі.
– Фахівці служби у справах дітей нині готують дві родини до навчання у патронатні вихователі. Цьому передувала копітка робота з популяризації нової соці-альної послуги та інформування населення. Сьогодні у нашому ра-йоні стоїть гостра проблема з улаштуванням дітей, яких вилучають із неблагополучних родин. Хоч патронатство і тимчасова форма, проте вона дає можливість забезпечити дітям відпо-відний догляд, за потребою надати медичну або психологічну допомогу. Це набагато краще сприяє соціалізації дітей, ніж перебування в інтернаті, – наголошує Оксана Сіваченко.
У Хорошівському ра-йоні усі три об’єднані громади створили відділи, які опікуються проблемами дітей. Про процес впровадження послуги на місцевому рівні ми розпитали спеціалістів цих відділів. Провідний спеціаліст, уповноважений представник із захисту прав дітей відділу сім’ї, дітей, молоді, спорту та соціального захисту населення Хорошівської селищної ради Олена Семеній повідомила:
– Ми неодноразово розповідали громадянам, які перебувають на обліку у районному центрі зайнятості, про можливість стати патронатним вихователем або створити прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу. Маю надію, що жителі старостинських округів нашої об’-єднаної громади також виявлять бажання стати патронатними вихователями, адже там проживає багато дітей із проблемних родин.
Своїми методами впрова-дження патронатства у об’-єднаній громаді поділився спеціаліст у справах дітей Іршанської селищної ради Володимир Кайдалов.
– Цьогоріч у вересні під час проведення п’ятнадцятого обласного фестивалю «Райдуга» для дітей з особливими потребами працівники відділу у справах дітей та соціального захисту населення Іршанської селищної ради провели акцію популяризації сімейних форм виховання, серед яких є патронат над дитиною. Ми роздавали усім бажаючим буклети з вичерпною інформацією про патронатство. Кожному, хто звертався, розповідали більш детально про принципи відбору патронатних сімей та їхню роль у житті дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах. Окрім цього, ми завжди висвітлюємо інформацію про нові форми сімейного виховання не тільки на офіційному сайті селищної ради, але й на сторінках ра-йонної газети «Прапор», – наголошує Володимир Кайдалов.
У свою чергу, спеціаліст І категорії захисту прав дітей Новоборівської селищної ради Світ-лана Разумович розказала, що вони постійно проводять роз’яснювальну роботу серед жителів селища і старостинських округів. На офіційному сайті Новоборівської громади розміщено усі матеріали стосовно того, як стати патронатним вихователем, але поки що ніхто, на жаль, не виявив бажання.
На даний час у районі йде процес підготовки створення патронатних сімей, і нам вдалося поспілкуватися із кандидатом у патронатні вихователі – жителькою райцентру Тетяною Бірківською.
– Ще у травні почула від спеці-алістів служби у справах дітей про те, що є така послуга, як патронатна сім’я. Підготувала і віддала в службу у справах дітей усі необхідні документи. Була однією з перших у районі, хто зацікавився патронатним вихованням, адже люблю дітей, вмію знаходити з ними спільну мову. Я – мама двох дорослих синів і хороша бабуся для двох онучок. Отож маю позитивний досвід виховання дітей. Мені 55 років, вік такий, що ще і до пенсії далеко, а роботи у містечку для жінок такого віку немає. На мою думку, це певна альтернатива працевлаштуванню. Буду пробувати, а там час покаже. У цьому рішенні мене підтримала родина. Син Олексій, який проживає зі мною, згодився бути помічником. Хотілося, щоб більше сімей відкривали свої серця дітям, які з певних причин не можуть проживати у своїй родині, та звернули увагу на патронат, – розповідає вона.
Звичайно, прийняти рішення про те, щоб стати патронатним вихователем, досить не просто. Бо ж, у першу чергу, це велика відповідальність за життя і здоров’я дитини, яка перебуває у патронатній сім’ї.
Хотілося б, щоб приклад Тетяни Степанівни почали наслідувати якомога більше родин Хорошівського району, адже у нас так багато дітей, які потребують сімейного затишку, любові й захисту дорослих.
Якщо вас, шановні читачі, зацікавила інформація про сімейне патронатство, – звертайтесь у районну службу у справах дітей чи відповідні відділи Хорошівської, Новоборівської, Іршанської селищних рад. Вас детально поінформують і допоможуть стати патронатним вихователем.
Не будьте байдужими до доль маленьких жителів Хоро-шівщини, адже чужих дітей не буває.
Ірина Сівінська.
На фото: Тетяна Бірківська.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *