Православні освятили воду, мед і квіти

Чотирнадцятого серпня віряни Української православної церкви вшанували Винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса, а також мучеників Маккавеїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які прийняли мученицьку смерть за істинну віру в Бога.
У грецькому часослові 1897 року так пояснене виникнення цього свята: «Унаслідок хвороб, які часто траплялися саме в серпні, віддавна в Константинополі утвердився звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги та вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі у церкві Святої Софії. Від цього дня і до Успіння Пресвятої Богородиці творили короткі молебні по всьому місту і поклонялися Хресту. Це і є винесення Чесного Хреста». У нашій церкві це свято поєдналося із згадкою Хрещення Київської Русі 1 серпня 988 року.
14 серпня – це перше із трьох свят Всемилостивого Спаса. За прийнятим у Православній Церкві чином цього дня здійснюється поклоніння Хресту і мале освячення води. Разом освячується мед нового збору (звідси народна назва свята – Медовий Спас).
Зранку сотні жителів Хорошева з букетиками із квітів, духмяних трав та маку, кошиками з медом спішили до храмів.
У Свято-Михайлівському храмі протоієрей Петро, у Свято-Андріївському храмі протоієрей Вадим, у чоловічому монастирі преподобного Паїсія Величковського ієромонах Трофим після Божественної Літургії здійснили мале освячення води, а також освятили мед і різнотрав’я. Це подяка Богові за новий урожай.
Крім того, саме на цей день припадає початок Успенського посту, який триватиме до свята Успіння Пресвятої Богородиці. За строгістю він прирівнюється до Великого посту – без м’ясних, молочних і рибних продуктів (рибу можна вживати лише 19 серпня). Це час для внутрішнього оновлення людини, правильної розстановки життєвих орієнтирів. Справжній піст потрібно поєднати із справами милосердя та турботою про ближніх.
Ольга Поліщук.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *