Із історії шахової школи району

Уже багато років, починаючи з 1966-го, 20 липня відзначають Міжнародний день шахів, а з 2011 року – і День шахів в Україні. Назва гри походить від перського слова «ShahMat», що означає «Король помер». Батьківщиною шахів є Індія. Там у V столітті з’явилася попередниця шахів – гра «Чатуранга» У Київській Русі шахи з’явилися приблизно в IX-X ст.
Шахи – то поєднання науки, спорту і мистецтва. Гра в шахи – це чудове та корисне дозвілля. Вона покращує діяльність мозку, розвиває пам’ять, тренує логічне мислення та зосередженість уваги. Ретельні заняття шахами розвивають уміння об’єктивно оцінювати ситуацію на шахівниці, враховувати наміри суперника, знаходити оптимальні рішення у сприятливих і скрутних ситуаціях за обмежений проміжок часу. Ці людські чесноти розвиваються у процесі постійних занять шахами.
Чимало наших земляків добре пам’ятають період розквіту шахового спорту у селищі та в районі в цілому. А припадав він на 70-80 роки. Саме тоді підприємство «Західкварц-самоцвіти» при своєму будинку культури відкрило шаховий клуб. Микола Іванович Філіпов (на той час був генеральним директором підприємства, пізніше – головою профспілкового комітету) узяв на себе обов’язки не лише тренера шахового клубу, а й завідуючого клубом. Тренерами в шаховому клубі також були Семен Давидович Фрідман, Леонід Іванович. Муський, Василь Іванович Рубан, Андрій Іванович Лебіга. У той час грали відомі шахісти, такі як Микола Юхимович Коденський, Володимир Петрович Ніколаєнко, Геннадій Вікторович Рудаков, Володимир Іванович Бондарчук.
Поряд із шахами в ра-йоні розвивалися і шашки. Тоді у нас було чимало шашкістів – чемпіонів району: Андрій Іванович Лебіга, Анатолій Олексійович Сапожник, Адольф Сергійович Яковенко, Віктор Васильович Юхно, Валентин Соломонович Кіпніс, Валерій Костянтинович Стрельцов, Валентин Олександрович Молчанков, В’ячеслав Валерійович Зіневич, Олександр Григорович Костецький. Григорій Олексійович Воронін очолював відділ спорту району і був відповідальним та завзятим організатором шахових турнірів. Він запрошував відомих шахістів, таких як Йосип Дорфман (чемпіон Радянського Союзу, м. Житомир) для проведення сеансів одночасної гри. Успіхи, яких досягали учасники клубу, були досить високими. Діти, що відвідували клуб, здобували призові місця в обласних змаганнях шахістів щорічно. У районі тоді була чимала кількість першорозрядників серед дорослих, нині ж у нас їх залишилось лише три граючих (Петро Казимирович Лензіон, Віктор Дмитрович Лавренчук, Андрій Леонідович Муський). Газета «Радянська Житомирщина» проводила в 70-80 роках міжрайонні командні змагання. До складу команд входило по 5 шахістів та шашкістів. Тоді команда Володарсько-Волинського району посідала у цих обласних змаганнях, як правило, другі місця, поступаючись лише Коростишівському району.У 90-х роках збірна району виграла обласні молодіжні ігри (Андрій Муський, Володимир Аксельрод, Владислав Мошківський, Алла Мацюк, Віктор Лавринчук та ін.).
Шкода, але із закриттям підприємства за-крився і шаховий клуб. У змаганнях брало участь усе менше людей, переможців також стало менше. Зацікавленість у даному виді спорту лишилася лише у ветеранів, а молодь, не бачачи перспективи, не шукала шляхів для організації нових клубів чи гуртків.
Маленька надія на відродження шахової слави Хорошева з’явилася після відкриття в 2014 році в Хорошівській дитячо-юнацькій спортивній школі відділення шахів. Тренер шахового відділення – Андрій Леонідович Муський. Нині в спортшколі діє дві вікові шахові групи, а загалом їх відвідує лише 20 дітей. Для порівняння – у Житомирі шахами займається близько 400 дітей. Тому, звісно, у наших спортсменів набагато менше шансів потрапити у фінали шахових ігор.
Хоча і наша ДЮСШ за цей короткий період уже мала чемпіонів: у 2015 році чемпіонат області серед дітей до 8 років виграв Назарій Панченко (тоді учень 2-го класу Хорошівської гімназії).
Варто також відзначити засновників міжрайонного шахового турніру «Сколобівська весна» – Олександра Голяченка та Володимира Подлазова, котрі взяли на себе місію відродження шахового спорту. Турнір уже кілька років поспіль проводиться в с. Сколобів, де збираються представники Черняхівського, Пулинського та Хорошівського районів.
Коли мозок людини нічого не робить, нервові клітини повільно відмирають. Однак, шахи – засіб, що змушує гравців добряче подумати, а мозок – попрацювати. Дослі-дження вчених доводять: аби грати в шахи добре, гравець має розвивати і використовувати свою ліву півкулю (яка відповідає за розпізнавання об’єктів) так само, як і праву півкулю (яка відповідає за розпізнавання схем). За де- який час завдяки правилам і техніці шахів ви тренуватимете та розвиватимете не одну, а обидві півкулі мозку. Науковці з’ясували, що гра в шахи стримує розвиток хвороби Альцгеймера, а це означає, що шахи зупиняють втрату пам’яті. Заняття цим видом спорту допоможе і в інших царинах життя – навчанні, формуванні характеру, особистісних перемогах.
Освоюйте гру в шахи – матимете користь і насолоду від життя!
Любов Дем’янчук.
Фото з архіву родини Муських та музею історії району.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *