Нашому району – 95 років

Хорошівський район неодноразово змінював свій устрій та назву. Першою знаковою адміністративною одиницею на теренах нашого краю був Горошківський ключ. Це була територіально-господарська одиниця Житомирського повіту Київського воєводства. У 17-18 столітті Горошківський ключ (маєток) належав поміщикам Ліщинським, Немиричам, Дубравським. У 1795 році Горошківський маєток був подарований російською імператрицею Катериною II полководцю М.І. Кутузову.

Згодом, у 1861 році були утворені Горошківська та Фасівська волості, які підпорядковувались Житомирському повіту Волинської губернії. До складу Горошівської волості увійшло 79 населених пунктів, об’єднаних у 21 сільську громаду, у т. ч. – одне містечко, 36 сіл, 42 колонії. Адміністративним центром волості стало містечко Горошки. Станом на 1885 р. волость займала площу 420,3 км², тут проживало 11829 осіб. Від 1912 року до 7 березня 1923 р. носила назву Кутузівська.

Фасівська волость займала площу 422,3 км², чисельність населення складала 9716 осіб, налічувалось 36 поселень. Головні населені пункти волості: Фасова, Браженка, Буки, Кам’яний Брід, Сали, Топорище, Турчинка, Небіж, Добринь. Культурним центром волості вважалось село Топорище.

Адміністративно-територіальною реформою 1923 року волосний поділ на території УСРР (Українська Соціалістична Радянська Республіка) скасовано. 7 березня 1923 р. на теренах волостей утворені райони – Кутузівський та Фасівський, які проіснували до 27 червня 1925 року.

Постановою Президії Всеукраїнського центрального виконавчого комітету від 23.09.1925 р. Кутузівський район перейменовано у Володарський, а Фасівський район розформовано. Сільські ради Фасівського району передані Володарському, Ушомирському районам Житомирської округи та Потіївському району Волинської округи.

Володарський район, що був названий на честь партійного діяча В. Володарського (Гольдштейна М.М.), проіснував від 27 червня 1925 р. до 26 квітня 1933 р. Саме у період «володарщини» хліборобам Горошківщини завдано нищівного удару через голодомор.

Із новою назвою «Володарсько-Волинський» район підпорядковується Житомирській окрузі. У зв’язку з ліквідацією округ, від 1930 р. до 1937 р., входив до складу Київської області. Від 1937 року Володарсько-Волинський район стає адміністративно-територіальною одиницею Житомирської області.

Під час тимчасової окупації у часи Другої світової війни район називався «Горошківський» та відносився до генеральної округи «Житомир». До його складу входили шість сільських управ: Вишняківська, Кам’янобрідська, Колоніє-Грушківська, Лизниківська, Новоборівська, Хичівська, Човнівська.

Згідно Указу Президії Верховної Ради УРСР від 30.12.1962 р. відбулося укрупнення районів. Володарсько-Волинський район ліквідовується і його територія приєднується до Черняхівського району.

Згідно Указу Президії Верховної Ради УРСР від 08.12.1966 р. володарськ-волинщині повертається районний статус і він стає самостійною адміністративно-територіальною одиницею Житомирської області. На той час до його складу входили три селищні (Володарськ-Волинська, Іршанська, Новоборівська) та 16 сільських (Березівська, Давидівська, Дашинська, Дворищенська, Ємилівська, Зубринська, Краївщинська, Кропивнянська, Небізька, Поромівська, Радицька, Рижанська, Суховільська, Топорищенська, Фасівська, Ягодинська) рад, які об’єднували 86 населених пунктів.

ФОТО 1. Адміністративна карта Володарсько-Волинського району (1982 рік).

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 травня 2016 року № 1353-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів», Володарсько-Волинський район перейменовано у Хорошівський.

Останнє реформування району відбулося відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 №157-VIII та рішень Житомирської обласної ради. На теренах нашого району утворені три селищних об’єднаних територіальних громади (ОТГ) – Іршанська, Новоборівська та Хорошівська.

Станом на 1 січня 2018 р. у Хорошівському районі розташовані Іршанська селищна ОТГ (об’єднані 5 населених пунктів Іршанської селищної ради та Добринської сільської ради), Новоборівська селищна ОТГ (об’єднані 18 населених пунктів Новоборівської селищної ради та Кропивнянської, Небізької, Фасівської, Ягодинської сільських рад), Хорошівська селищна ОТГ (об’єднані 42 населених пункти Хорошівської селищної ради, Березівської, Грушківської, Давидівської, Дашинської, Дворищенської, Зубринської, Краївщинської, Поромівської, Рижанської, Сколобівської, Суховільської сільських рад), а також Радицька (6 населених пунктів) і Топорищенська (9 населених пунктів) сільські ради.

ФОТО 2. Адміністративна карта Хорошівського району (2018 рік).

7 березня 2018 р. Хорошівському району виповнюється 95 років. Відзначення цієї дати – не лише данина пам’яті землякам, які жили та працювали у нашому поліському краї, але й оцінка минулого, підведення підсумків зробленого та погляд у майбутнє.

Олександр Голяченко, краєзнавець, директор історичного музею.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *