Пам’ять про Голокост

Тема Голокосту, непроста для психологічного сприйняття, є вкрай важливою для протистояння проявам ксенофобії та агресії. Розумне та осмислене викладання історії Катастрофи єврейського народу має потужний виховний потенціал.
Із такою метою до Міжнародного дня жертв Голокосту в Хорошівській гімназії 25 січня для старшокласників було проведено виховну годину-реквієм «Голокост – лихо століття». Ведучі – учні 10-Б класу.

Вони розповіли про виникнення антисемітизму, охарактеризували расову політику гітлерів-ської Німеччини. Під час заходу розглядалося питання антиєврейського геноциду і в Україні, який мав особливо жорстоку форму. «Горошківський Голокост» став однією з трагічних сторінок в історії нашого району. Близько 350 чоловік було розстріляно, в т.ч. 159 євреїв із Горошок, Рижан, Лісок, Малих Горошок, Федорівки, Кам’яного Броду, Писарівки, Коритищ, Кропивні. Були знищені цілі родини: Чаків, Ферцерів, Кронштейнів, Лимонників, Вайтблатів, Грузманів, Найвельтів, Вулахів, Розенблатів, Рабіновичів, а також шестеро дітей-євреїв та вихователька з дитячого будинку с. Кропивня…
Під час заходу звучали поезії Муси Джалі-ля «Варварство» та Є. Євтушенка «Бабий Яр». Про одного з Праведників світу учні дізналися, переглянувши уривок із кіно-фільму С. Спілберга «Список Шиндлера». Закінчилася година пам’яті хвилиною мовчання.
27 січня, як представник Хорошівської гімназії, я стала учасницею ХІ що-річного круглого столу «Українське су-спільство і пам’ять про Голокост: наукові та освітні аспекти» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, який пройшов у Goethe-Institut (Київ). Під час заходу обговорювалися проблеми та перспективи вивчення історії Голокосту в сучасній Україні, нові інструменти освітніх практик, меморіалізація Бабиного Яру. Пан Анатолій Подольський, директор Українського центру вивчення історії Голокосту, відкрив захід. Із привітальним словом до присутніх звернулися державний секретар Міністерства освіти і науки України Павло Полянський, представники Німеччини та Ізраїлю. Далі круглий стіл працював у форматі трьох сесій. Цікавими і змістовними були виступи Андрія Усача зі Львова «Поведінка місцевого неєврейського населення в умовах Голокосту (на прикладі спогадів Мікаеля Гауптмана «Забуті могили»)», Анни Ленчовської з Києва «Освітні розробки на базі платформи Iwitness». На запрошення Goethe-Institut у заході взяв участь Томас Муггенталер, журналіст Баварського радіо і ТБ (Мюнхен, Німеччина). Він презентував документальні фільми про концтабір Флоссенбюрг. Проблеми і перспективи меморіалізації Бабиного Яру розглянули науковці В’ячеслав Ліхачов та Віталій Нахманович.
Це був день плідної співпраці, непростих роздумів і нових знайомств. Щиро дякую УЦВІГу за високий рівень організації заходу. Така праця є важливим внеском у розбудову гуманного та толерантного суспільства.
Валентина Шевчук, заступник директора з виховної роботи Хорошівської гімназії.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *