Хорошівська гімназія – учасник Міжнародного семінару в Ізраїлі

Люди, події, дати… Що найміцніше закарбовується в пам’яті? Що, немов м’якою ковдрою, огортає людину в буденному клопітному русі, особливо у холодну пору року? По-моєму, це враження. Від нового оточення, нових знань, нової країни…
Такими неповторними відчуттями сповнилася для мене навчально-паломницька поїздка до Ізраїлю. Це Свята і стражденна Земля. Це країна, у якій дивно й водночас звично переплелися три головні світові релігії. Це країна сяючих нічних клубів Тель-Авіва й поселень бедуїнів, які живуть за межею бідності; країна галасливих різнокольорових базарів та тихої молитви біля Голгофи у храмі Гроба Господнього; країна прохолодного Йордану та спекотної Юдейської пустелі. Це країна, яку, відвідавши вперше, полюбиш назавжди. Це край болю постійних воєн і жахіть Голокосту.
З 19 по 27 листопада в Єрусалимі в Міжнародній школі з викладання та вивчення історії Голокосту (ISHS) при Меморіальному комплексі Яд Вашем (Єрусалим) у співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту (УЦВІГ) проходив щорічний семінар для педагогів. Цього року його учасниками стали 16 українських та 2 білоруських учителів і музейних працівників. Семінар відбувся за підтримки Євразійського єврейського конгресу, Асоціації єврейських організацій та общин України і Посольства Держави Ізраїль в Україні.
Навчання
У рамках восьмиденного семінару відбулися конференції, теоретичні лекції, практикуми методичного спрямування, презентація книги, дискусії, обговорення, робота з архівними документами, життєвими історіями та відеофільмами. Під час навчання-стажування розглядалися важливі питання антисемітизму, Голокосту, збереження історичної памґяті. Цікавими були заняття та екскурсії, які познайомили учасників семінару з культурою та традиціями сучасного Ізраїлю, розкрили особливості державотворчих процесів. Програма семінару включала участь групи у Міжнародній конференції «Європейські родини під німецькою окупацією та у радянському тилу». Робочі мови конференції: англійська, іврит, російська з синхронним перекладом. Організація конференції була на високому рівні. Її учасники – викладачі університетів Єрусалиму, Тель-Авіва, Торонто, Нью-Йорка, Пенсільванії, Вісбадену.
Останнього дня відбулися презентації освітніх проектів учасників школи та обмін досвідом, під час якого було представлено й роботу Хорошівської гімназії щодо теми Голокосту в Україні, зокрема, фільм «Горошківський Голокост», створений учнями під керівництвом учителя історії Олени Ковальчук (див. «Прапор» №7 від 17.02.2017 р., № 16 від 21.04.2017 р. та №32 від 11.08.2017 р.).
Яд Вашем
Заняття проходили в комплексі Яд Вашем. Це живий, сучасно оснащений меморіально-навчально-видавничо-екскурсійно-мистецький центр. Це місце для досвіду і молодечого оптимізму, для захоплення і роздумів, місце для досліджень та творчості, для пам’яті та національної ідентифікації. Вразила Долина общин – застигла велич кам’яних споруд, де викарбувані назви зниклих єврейських общин, серед яких є написи івритом та англійською назв міст рідної Житомирщини: Радомишль, Житомир, Городниця, Коростень, Володарськ-Волинський, Красноармійськ, Ржищів, Малин, Овруч, Олевськ, Новоград-Волинський.
Про основні етапи «остаточного розв’язання» єврейського питання ми дізналися під час відвідання історичної експозиції Музею Катастрофи Яд Вашем. Цей музей – професійний приклад підходу до виховання історичної пам’яті. Він вражає задумом, плануванням експозицій, технічною оснащеністю, майстерністю відтворення подій Другої світової війни та Голокосту. Відвідання гори Герцля та музею Герцля ще раз підкреслили професіоналізм та креативність людей, які тут працюють. Цей музей поєднав театралізоване дійство, відеофільм і живий діалог. Тут завжди багато відвідувачів: школярі, студенти, викладачі, військові, туристи.
Люди
Нашими добрими друзями, помічниками та вчителями стали організатори семінару: викладач Яд Вашем Ноа Сігал, директор ЦВІГу Анатолій Подольський, адміністратори Жанна Подольська та Неля Ющенко. Працівники Яд Вашем компетентні та творчі. В ізраїльських освітян особливий підхід до патріотичного виховання. Окрема подяка екскурсоводу пані Розі Златопольській, яка познайомила нас із багатющими експонатами Музею Ізраїлю, розповіла про таємниці Старого міста, повела в старовинно-загадкові тунелі Стіни Плачу (Єрусалим), розкрила неповторну красу Півночі Ізраїлю, провела нас древньою вулицею Яффо нічного Тель-Авіва.
Паломництво
Для мене ця поїздка – омріяне паломництво на Святу Землю. Ми пройшлися важливими біблійними місцями. Це сіонська горниця, де відбулася тайна вечеря; преторія, куди привели Господа до первосвященика Каіафи; частина хресного шляху Ісуса. З душевним трепетом ми відвідали Храм Воскресіння Господнього, поклонилися його найбільшим святиням: Голгофі – горі розп’яття Ісуса Христа; каменю миропомазання, на якому тіло Господа готували до погребіння; Кувуклії – кам’яній каплиці, зведеній на місці печери, у якій було поховано Ісуса Христа і з якої щороку у Велику суботу сходить Благодатний вогонь.
Подорожуючи Північчю Ізраїлю, ми проїхали шляхом із Єрусалиму в Єрихон (притча про милосердного самарянина), ступили в теплу воду Галилейського моря (припинення бурі, ходіння Ісуса по водах), завітали на вулиці давнього Капернауму (зцілення розслабленого), помовчали в райському місці Нагорної проповіді (Заповіді Блаженства), занурилися у прозору воду ріки Йордан в Галілеї (хрещення Ісуса)… Після знайомства з Ізраїлем Біблія читається по-іншому: історичні, географічні події та місця «ожили».
Післясмак
Щиро вдячна організаторам семінару за змістовні й насичені дні. Дні роботи і творчого пошуку, самозаглиблення та роздумів. Корисними подарунками стали навчально-методичні матеріали та відеопосібники. Післясмак навчання – прагнення творчої співпраці, удосконалення системи заходів із теми Голокосту, які можна проводити в гімназії. Здобуті знання сприятимуть роботі з виховання толерантного, відповідального, самостійного, високоморального громадянина України і світу.
Валентина Шевчук, заступник директора з виховної роботи Хорошівської гімназії.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *