Монастир на честь Паїсія Величковського

Незабаром розпочнеться Різдвяний піст. У народі збереглася інша назва – Пилипівка, так як він передує дню пам’яті апостола Пилипа. Ми не повинні забувати, що він готує нас до одного з найбільших свят – народження Ісуса Христа. Відносно їжі, цей піст не такий строгий, як Великий. Головне – не «їсти» один одного і приготувати свою душу до зустрічі з народженим Месією.

У перший день Різдвяного посту, 28 листопада, наша обитель вшановує пам’ять преподобного старця Паїсія Величковського, іменем якого, за рішенням Священного Синоду україн-ської православної церкви Київського Патріархату від 21.10. 2017 року про зміну в Статуті назви релігійної організації «Свято-Успенський жіночий монастир Житомирської єпархії УПЦ КП» на назву: релігійна організація «Чоловічий монастир преподобного Паїсія Величковського смт Хорошева Хорошівського району Житомирської області Житомирської єпархії УПЦ КП», названо чоловічий монастир у селищі Хорошів. Що ж відомо про цього відновника чернечого й духовного життя у другій половині ХVІІІ століття?

Паїсій народився у грудні 1722 року в родині українського священика. Хлопчика назвали Петром. Прадід, дід, батько й брат Петра були священнослужителями. Отож зрозуміло, що хлопчик виховувався в сім’ї з особливою релігійністю. Він багато читав, окрім Святого Письма, твори Іоана Золотоустого та Єфрема Сирі-на, книги про аскетичні подвиги пустельників. Саме вони найбільше відповідали його внутрішньому стану. Під впливом прочитаного вже тоді в Петра почав з’являтися потяг до чернечого життя. Не закінчивши Києво-Могилянської академії, він іде в монастир. Його душа прагнула бідного пустинного перебування, тому в 1746 році прибуває на Афонську гору. Він обі-йшов її всю, але не знайшов для себе наставника і став подвизатися сам. Це був найтяжчий період в його чернечому житті. На четвертий рік подвижництва його було пострижено у схиму з іменем Паїсій. Пізніше преподобний створив монастир, де росло й міцніло чернече братство. У 1758 році після 12-літнього перебування на Афоні Паїсій був рукопокладений в ієромонахи. А через 5 років він із братією (64 монахи) покинув Афон і знайшов пристановище в Буковині, у монастирі Святого Духа. На першому місці завжди стояло богослужіння. Якщо хто з братії гнівався один на одного, то старець змушував читати «Отче наш». «Сонце нехай не зайде в гніві вашому», – постійно повторював отець Паїсій слова апостола Павла. Преподобного по праву можна назвати співцем Ісусової молитви як найпалкішого звернення до Ісуса Христа. Через тісноту, галасливе, неспокійне життя отець Паїсій змушений був переселятися з одного монастиря в інший. Чутки про нього поширилися далеко серед монастирів і православних країв. У Нямецькому монастирі, де пройшов останній період його життя, він влаштував лікарню-шпиталь і притулок. Так проходили роки в труді, молитві й милосерді. Настав 1794 рік – останній у житті старця. Паїсій прийняв причастя і, не назвавши імені свого наступника (віддаючи все на волю Божу), спочив у Бозі 15 листопада (за ст. ст.). Вдячна братія так відгукнулася на цю сумну подію:

Лиця твойого образ,  Паїсію Славний,
З’явити б міг художник мистецтвом управний.
Та знаю: розум добрий і дивний
У світі ніхто не може словом гаразд зобразити.
До сонячного світла буває ум рівний,
Ти був самому сонцю, наш отче, подібний.

Про старця Паїсія слід говорити не просто як про відновника чернечого духу, а як про відновника тієї справжньої, істинної святості, що існувала в Україні. Життя старця багато в чому нагадує труди й подвиги преподобного Антонія Києво-Печерського, який також шукав на рідній землі справжнього монастиря і бажав усамітнення. Православна церква канонізувала старця Паїсія Величковського лише в 1988р. Його пам’ять ми вшановуємо 28 листопада.

У цей день відбудеться святкове монастирське богослужіння. Братія Свято-Паїсівського чоловічого монастиря селища Хорошів запрошує всіх небайдужих розділити світлу радість свята.

Настоятель обителі ієромонах Трохим.

 

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *