Успішні центри музейного типу – крок до розвитку туристичного іміджу громади

14 листопада у Хорошівський район завітали учасники науково-презентаційного туру успішними центрами музейного типу, що проводився в рамках проекту «Створення нових сучасних центрів музейного типу – крок до підвищення туристичного іміджу Житомирщини», що реалізовувався Обласною молодіжною творчою спілкою художників та мистецтвознавців за підтримки управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Житомирської ОДА. У заході брали участь представники регіональних засобів масової інформації Житомирщини, науковці, митці, студенти житомирських вузів, ініціативні громадяни.

Програмою туру було передбачено відвідування декількох успішних недержавних музеїв, серед яких Музей поліського рушника, Музей льону та Історико-краєзнавчий музей (с. Рижани), Центр народних промислів та етнографії «Українська світлиця» (смт Іршанськ).

Учасників туру біля Рижанської гімназії гостинно зустріли представники Хорошівської селищної ради – голова Володимир Столярчук, його заступник Василь Зіник та начальник відділу освіти селищної ради Тетяна Шарненкова.

Директор закладу Світлана Голяченко закцентувала увагу присутніх на пам’ятниках, що розташовані на території гімназії: погруддя Героя Радянського Союзу Якова Батюка та могила Невідомого солдата.

У вітальному слові Володимир Столярчук наголосив: «Сьогодні у Хорошівську громаду входить 44 населених пункти, 17 тис. чоловік, де об’єднано 60% території району, проте 30% усіх доходів, тому кожного дня працюємо. Село Рижани – друге за кількістю населення і за територією у громаді. Туризм є однією з пріоритетних тем, які ми хочемо розвивати. Тут дуже цікавий Музей рушника, який створила Лідія Вербило, тому плануємо у Рижанах поставити українську хату. Звісно, в першу чергу нам потрібна організаційно-методична допомога. У нас є що показати в громаді, але не розвинена інфраструктура, вона фактично відсутня.

Дуже раді, що науково-презентаційний тур проходить у нас. Маю надію, що вам буде цікаво відвідати Музей рушника, який потрібно розширити і зробити одним із цікавих об’єктів нашої громади. Окрім цього, тут є ще чимало цікавих об’єктів, які знаходяться у Рижанській гімназії – це Історико-краєзнавчий музей та Музей льону. Це важливі точки на карті туристичних маршрутів.

У нас є парк Кутузова. Ми намагаємося отримати грант на відновлення там замкового муру. Це місце, переконаний, є цікавим для туристів».

Організатор туру, голова обласної молодіжної спілки художників та мистецтво-знавців, Інна Величко розповіла: «Мета туру – популяризація успішних недержавних центрів музейного типу як взірців до наслідування та підтримка нових ініціатив і проектів, спрямованих на розвиток «зеленого туризму» області для того, щоб показати іншим територіальним громадам, що не обов’язково чекати субвенції – треба працювати і рухатися. Зараз держава надає дуже багато можливостей у вигляді грантів, хотілося, щоб і ви, й інші громади створювали у себе якомога більше таких «правильних» музеїв і щоб їх вносили тур-оператори в туристичні тури».

Учасники відвідали зразковий історико-краєзнавчий музей Рижанської гімназії, де вчитель історії, завідувачка музеєм Альона Сидоренко провела змістовну і цікаву екскурсію. Гості з захопленням відвідали Музей льону, Адже По-лісся здавна славиться своїми традиціями у льонарстві та й на території села працювало одне з найбільших в області льонопереробне підприємство. Змістовну розповідь про історію і традиції льонарства повідали учасники краєзнавчого гуртка, юні екскурсоводи Діана Батюк, Богдан Беляк, Вікторія Яремчук, Вероніка Щербина, Денис Кос. Гарним творчим дарунком стали пісні, які виконали діти, а також учителька Наталія Ющенко. Усім гостям, що цього дня завітали до музею, діти подарували обереги з льону.

Згодом учасники із захопленням відвідали Музей рушника, який був створений у 2015 році, знаходиться у приміщенні Рижанського сільського клубу. У музеї є три великі експозиції: «Льон від насінини до полотнини», «Українська хата рушниками багата», «Рушник від народження і до скону», де зібрано 134 рушники та виставка вишитих сорочок 19-20 ст. Екскурсію провела завідувачка музеєм, в.о старости Лідія Леонідівна Вербило.

Потім гості відвідали Центр народних промислів та етнографії «Українська світлиця» в селищі Іршанськ (фото 2). Директор Діана Данилівна Перетейко зустріла поважних гостей українськими смаколикоми – варениками з картоплею. Ознайомила присутніх із засобами народно-прикладного мистецтва, розповіла про відродження і популяризацію звичаїв та обрядів українського народу серед жителів селища, а саме: проведення родинних свят (родини, хрестини, пострижини), весільних (сватання, весілля), театралізованих дійств тощо.

Учасники науково-презентаційного туру залишилися задоволеними від побачених музеїв у селі Рижани та «Української світлиці» у смт Іршанськ, що є родзинками Хорошівського району, та зійшлися на думці, що потрібно більше популяризувати такі недержавні за-клади не тільки на теренах Житомирщини, а й України.

Ірина Сівінська.

 

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *