Презентація книги Миколи Ходаківського «Перлина душі»

Гарного сонячного дня в приміщенні Іршанської селищної бібліотеки зібрались запрошені, прихильники поетичного слова, учні 9, 11 класів Іршанського НВК на презентацію книги нашого земляка Миколи Ходаківського «Перлина душі».

Розпочала свято ведуча Л.С. Шулятицька і повела присутніх по життєвих дорогах поета.

Минає 80 літ із того дня, як у старенькій хаті в селі Гуто-Добринь з’явився на світ русявий хлопчик Микола:
«Зимовий вечір до межі тулився
Хурделиця гуляла край села
В селянській хаті хлопчик народився
І засвітилась зіронька нова..».

Ці віршовані слова присвятила Миколі Ходаківському колега по перу, наша землячка-поетеса Галина Тихонівна Петренко (Рак).

Микола Тодосійович народився і виріс у багатодітній хліборобській родині. У рідному селі закінчив три класи, потім Добринську семирічку. У Новій Боровій здобув середню освіту. У пору цвітінь лугових трав зустрів свою долю, чарівну Галину.   Про-йшли літа, як бистрі весняні води. Дуже рано пішла у вічність дорога дружина і, щоб перебороти душевний біль, з ранньої весни до пізньої осені працював на землі. Згадав слова батьків: «Сину, по можливості, напиши спогади про свій рідний край, про життя односельчан, про всіх тих, хто тебе оточує». Виконуючи волю батьків, почав працювати над книгою «Сльозинки мого щастя». Ця книга ніби ода тому далекому берегу дитинства, звідки ми всі йдемо у великий світ. І чим далі він від нас, тим пильніший погляд у той бік. По зернятку збирав матеріал Микола Ходаківський для написання книги «Місто, народжене титаном».

Гортаючи книгу, бачиш перед собою молоде селище мрій і надій, яке гордовито височіє на березі швидкоплинної Ірші, прославлене в піснях і віршах, де люди своєю працею примножуть прекрасний і квітучий край, ім’я якому – Іршанськ.

Третя книга «Диво калинове» вийшла у 2010 році. Темою книги стали розповіді про жінок-руко-дільниць. У 2012 році вийшла нова збірка «Життєві скарби», де героями книги постають не лише односельці автора, а й жителі Небіжа, Нової Борової та інших сіл.

Нещодавно Микола Ходаківський видав нову книгу «Перлина душі», презентацію якої ми провели.  «Перлина душі» – книга, яка є символом духовності, віри та надії на краще. Вона стала душевним вогником для наших земляків та людей, яким вона потрапила до рук – так розпочала свою розповідь про книгу бібліотекар О. Романюк. У книзі автор висвітлює духовне життя Добринської церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Автор книги щиро висловлює вдячність незмінному старості Добринської святині, православному віруючому Ф. І. Вишнівському, котрий більше 50-ти років служить у храмі. Богослужіння у храмі проводить отець Іоаннікій.

Автор з теплотою розповідає про жінок Є. Хвойницьку, Л. Федорук, Л. Вербило, які одними з перших співали в церковному хорі.

Краєзнавець розповідає, що окрасою села Фасова є храм Казанської ікони Пресвятої Богородиці. Ця святиня виглядає з-поміж високих і розлогих дерев, як вишиваночка.

Окремий нарис описує історичне становлення Фасівської школи, її педагогічний склад та роздуми про перспективність навчального закладу. Значне місце у збірці відведене талановитим жінкам-рукодільницям. Автор прославляє жінок-майстринь за їх мудрість, талант та вміння. Цікаво і захоплююче розкрила цю тему бібліотекар Н. Фарафонова. Віршовані рядки присвячені майстриням прочитали учениці Л. Білоусова і М. Дубровець.

Щирою синівською любов’ю переповнені рядки про батьків – Тодосія Івановича та Ольгу Іванівну, які пліч-о-пліч пройшли нелегку життєву ниву. Презентували вірші про батьків, рідний батьківський поріг учні 11 класу: А. Коберник – «Батьків-ський поріг», І. Горбунов. – «Серце матері». З вдячністю і тугою, з глибоким душевним смутком згадує автор дружину Галину Йосипівну: «Перехоплює подих, коли згадую покійну дружину Галю, яка то була добра, роботяща сонячна душа. Її золоті руки бралися до всього і вміло справлялися з будь-якою роботою. І зварити, і спекти, і доньок гарних виховати – все вона змогла… Твоя калинова любов до рукоділля, твоя незрадлива і щира українська душа назавжди залишиться у нашій великій родині». Це лише одна невеличка цитата із спомину поета про дружину. Вірш «Дружині присвячую» задекламувала В. Ясинецька.

Тепло і щиро привітала Миколу Тодосійовича з презентацією книги поетеса нашого краю Галина Тихонівна Рак: «Це дійсно перлина, і в першу чергу, вашої душі – тонкої, наповненої теплом і добротою, щирістю почуттів до рідного краю. Спогади й фотографії, які відображені у книзі, назавжди уві-йдуть в історію, якою будуть пишатися нащадки». Галина Тихонівна презентувала свій вірш «Джерело доброти», який присвятила Миколі Тодосійовичу. З привітаннями і гарними побажаннями до винуватця свята звертається Н.П. Смолянюк. Від імені депутатського корпусу Іршанської селищної громади вітає Миколу Тодосійовича і вручає дарунок давня подруга Л.М. Шульга. Зворушливо, зі сльозами радості на очах вітає поета дочка Зоя Ходаківська.

Микола Тодосійович пригостив усіх присутніх запашним короваєм, смачними солодощами. Особливо сподобалися смачні налисники, які Микола Ходаківський приготував власноруч.

Наші слова про поетичний доробок Миколи Ходаківського свідчать про те, що він має тонку поетичну душу, а поезія для нього – живодайне, діюче джерело творчої праці й пошуків щирого слова. Бо пройдуть роки, не стане нас, але залишиться усе те, що ми зуміли створити для нащадків і неодмінно залишиться слово.

Любов Паламарчук,
Ольга Романюк.

 

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *