Всеукраїнське зібрання працівників музеїв

Нещодавно у місті Переяславі-Хмельницькому, що на Київщині, відбувся перший Всеукраїнський музейний форум. Його приурочили до 1110-ї річниці першої згадки про місто Переяслав у літописі. Ініціювали зібрання музейників із усієї України Переяслав-Хмельницька міська рада, Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», місцевий державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, Центр пам’яткознавства НАУ України і Українське товариство охорони пам’яток історії та культури.

У рамках  форуму проводилась науково-практична конференція. Після пленарного засідання її учасники працювали  у чотирьох секційних групах: «Стратегія управління музеями. Такі різні наші музеї», «Музейна педагогіка – виклики сучасності», «Розвиток напрямів і методів музейної роботи. Сучасні технології у музейній справі», «Основні види діяльності музеїв. Зберігаюча функція музеїв на сучасному етапі». Саме у широкому колі спілкування однодумців відбулося обговорення нагальних проблем музеїв та стратегія розвитку галузі.

Приємно відзначити, що у науковий збірник конференції увійшли матеріали музейників нашого краю: «Хорошівський музей історії – один із форпостів краєзнавства Житомирщини», «Новоборівський краєзнавчий музей – перлина історії селища», «Музей коштовного і декоративного каміння. Історія та сьогодення».

Учасники конференції брали участь у різноманітних практикумах і майстер-класах, презентували свою друковану продукцію та побували на відкритті виставки художніх робіт Юрія Нагулка «Код нації». Ну, і, звичайно, відвідали та оглянули експозиції музеїв міста, а їх  у древньому Переяславі майже 30. Воістину сучасний Переяслав-Хмельницький є столицею музеїв України, справжньою українською музейною Меккою!

 Гості міста були в захопленні  від «Музею Заповіту Т.Г. Шевченка». Заклад засновано  у колишньому маєтку лікаря А. Козачковського, у якого від  жовтня 1845 до січня 1846 рр. гостював та лікувався геній українського народу Тарас Григорович Шевченко. Саме тут  у ніч з 24 на 25 грудня 1845 р. поет написав свій знаменитий «Заповіт».

«Меморіальний музей Г.С. Сковороди» розміщений у будинку колишнього колегіуму. Тут у 1750-1751 рр. читав лекції з поетики видатний український філософ, гуманіст, просвітник і поет Григорій Савич Сковорода.

Надзвичайно змістовна та емоційно багата експозиція «Музею козацької слави. Роботи Василя Завгороднього». Вона створена з робіт прекрасного художника, вправного різьбяра, поета-пісняра, відомого співака Василя Леонтійовича Завгороднього (як не згадати у його виконанні пісню Ігоря Шамо «Як тебе не любити, Києве мій»?), Заслуженого артиста України, лауреата мистецької премії ім. Катерина Білокур, члена спілки майстрів народної творчості, учасника Другої світової війни.

На мальовничій околиці міста розташований перший в Україні музей просто неба – «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини». Тут, на площі 25 га, серед рукотворного краєвиду, встановлено понад 300 об’єктів, з яких 122 – пам’ятки народної архітектури. В інтер’єрах експонується понад 20 тисяч музейних предметів: речі побуту та вжитку, знаряддя праці, витвори народних майстрів, археологічні матеріали, документи, світлини.

Автор статті з приємністю відвідав «Музей кобзарства». В експозиції музею чільне місце посідають реконструкції давніх музичних інструментів нашого земляка, уродженця села Сколобова, майстра-реконструктора Миколи Будника: гудок, гусельки, народна старосвітська бандура Недбайла та вересаєвська кобза.

Завершився Форум екскурсією до Київського водосховища та покладанням квітів до могили Героя України, патріарха музейної справи – Сікорського М.І.

Олександр Голяченко,  директор музею історії, учасник Форуму.
На фото 1: засідання секційної групи; на фото  2: презентація друкованої продукції; на фото 3: у Музеї «Заповіту»; на фото 4: тут читав лекції Г. Сковорода; на фото 5: у Музеї просто неба; на фото 6: майстер Будник М.П.

 

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *