Не обміліє пам’яті ріка…

Пам’ять – вона нетлінна і вічна. Пам’ять народу жива.

72-й раз на нашу землю вступив переможний травень. Традиційно у районному центрі Хорошеві відбулися заходи з відзначення тих вікопомних подій.

Увечері 8 травня біля Меморіалу Слави відбувся мітинг-реквієм «День пам’яті та надії».

Як завжди, народний духовий оркестр будинку культури розпочав і очолив урочисту ходу. На пам’ятний захід при-йшли жителі селища, району, ветерани Другої світової війни, ветерани АТО, педагоги та учні загальноосвітніх за-кладів, керівники району, Хорошівської ОТГ.

Зі словами вшанування пам’яті полеглих земляків у Другій світовій війні, шани сивочолим ветеранам та вдячності воїнам, які нині захищають цілісність нашої держави, виступив голова Хорошівської районної ради Андрій Ющенко. Від ради ветеранів слово мала Неля Горбачевська.

Ведуча мітингу Ірина Слобожан закликала присутніх: «Вшануймо ж тих, хто вберіг світ від нацизму ціною життя, і тих, хто рятував світ від підступної та вбивчої брехні Кремля такою ж ціною сьогодні!»

Хвилиною мовчання вшанували присутні усіх воїнів, хто загинув за визволення рідної землі у роки Другої світової війни, і тих, хто віддав життя за визволення України від окупантів у наші дні.

Панахиду по убієнних провів митрофорний протоієрей Свято-Михайлівської церкви отець Петро.

9 травня біля Меморіалу Слави продовжилися поминальні урочисті заходи. На відзначення 72-ї річниці Перемоги приїхали до Хорошева почесні гості: голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич, депутат Верховної Ради України Павло Дзюблик, радник Міністра оборони України Дмитро Грищенко, депутати обласної ради Микола Рудченко, Володимир Ковальчук, Анатолій Подік, Олександр Яковчук. Прийшли жителі об’єднаної територіальної громади, ветерани війни і праці, представники старшого покоління, молодь і діти.

Традиційно забезпечив музичне обрамлення сумного свята народний духовий оркестр. Хор ветеранів під керівництвом Марії Жеревко виконав патріотичну пісню «Йшли селом партизани».

Із вуст ведучого Віталія Райковського звучали слова: «Нам думалося, що ця війна остання, що людство більше не допустить такого знущання над собою. Квітень 1986 року знову підняв по бойовій тривозі військових і цивільних. Ворог був невидимим, проте не менше страшним. Не тільки Чорнобиль, а й Афганістан побілив скроні молодих хлопців, щедро обсипав груди бойовими орденами.

Ми також маємо завжди пам’ятати про людей, які насильницькою смертю і внаслідок поранень загинули на Майдані в Києві. Це героїчна Небесна Сотня. На жаль, війна знову прийшла на українську землю, до волелюбного народу, який ніколи не був загарбником. І ми маємо завжди пам’ятати імена наших героїв-оборонців, котрі поклали власне життя за нашу рідну неньку Україну в так званій зоні АТО».

Зі словами вітання ветеранам і жителям громади та шани загиблим воїнам виступили голова районної ради Андрій Ющенко, заступник голови райдержадміністрації Галина Ширченко, голова обласної державної адміністрації Ігор Гундич, Хорошівський селищний голова Володимир Столярчук, народний депутат України Павло Дзюблик, радник Міністра оборони України Дмитро Грищенко, депутат обласної ради Володимир Ковальчук, учасник АТО Микола Мудрий, член ради ветеранів Неля Горбачевська.

Голова районної ради Андрій Ющенко зі щирими вітаннями вручив Почесну Грамоту ветерану Другої світової війни, шанованій людині, колишньому голові селищної ради, активному громадянину Володимиру Івановичу Морозу з нагоди Дня Перемоги та його 90-ліття.

Радник Міністра оборони України Дмитро Грищенко вручив депутату обласної ради, директору ПП «Полісся» Володимиру Ковальчуку Знак Пошани Міністерства оборони України за багаторічну благодійну діяльність, за допомогу воїнам АТО та вшанування пам’яті загиблих захисників.

І напередодні ввечері, і 9 травня ветеранів і всіх присутніх вітали учні загальноосвітніх закладів райцентру. Вони стояли в почесній варті біля обеліска Слави, приносили свічки і квіти до братських могил і пам’ятника загиблим. Учні – учасники театрального гуртка «Феєрія» під керівництвом Ірини Сівінської виступили з літературно-пластичною композицією «Незламні».

І в згаданій композиції, і в словах ведучого були використані поетичні рядки нашого земляка, поета з Іршанська Анатолія Пантуса.

Ніхто із присутніх на заходах не залишився байдужим – у всіх були сльози на очах від тяжких спогадів про минулу війну, від болю за ті рани, що наносяться нам і нашим захисникам сьогодні, від суму за загиблими воїнами. А як крається серце матерям, батькам, дружинам  воїнів! Родичі наших загиблих героїв були присутні на заходах. Їм вручили квіти, звернулися до них із словами вдячності та співчуття. Від імені родичів загиблих героїв виступила мама Сергія Порозінського – Світлана Порозінська.

Цьогорічні заходи до Дня примирення та Дня Перемоги були особливими. Саме 9 травня було відкрито пам’ятник  землякам, які загинули у наш час за єдність і свободу України. В основі пам’ятника – хрест із червоного граніту, з обох боків біля нього – плити з такого ж граніту, на яких зображено малий герб України – тризуб. Зліва викарбувані слова Т.Г. Шевченка: «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає!..», справа – імена наших земляків – Героя України Віктора Прохорчука і загиблих в АТО Героїв Пилипа Слободенюка, Олексія Богуша, Миколи Кучера, Олега Яндюка, Сергія Фролова і Сергія Порозінського.

Цей пам’ятник виготовив та встановив за власний кошт депутат обласної ради, директор ПП «Полісся» Володимир Ковальчук. Його ініціатива була підтримана селищною радою, а також ГО «Самоцвіти», яка виділила кошти на озеленення навколо пам’ятника.

Право відкрити пам’ятник було надано голові обласної державної адміністрації Ігорю Гундичу, селищному голові Володимиру Столярчуку, депутату облради Володимиру Ковальчуку   та демобілізованому воїну АТО Миколі Мудрому. 

Відкриття пам’ятника, до підніжжя якого лягли квіти, супроводжувалося військовим салютом.

Освячення пам’ятника провів митрофорний протоієрей Свято-Покровської церкви отець Олександр.

«Де рубіж священний, ці герої вмерли,
В цьому українська і козацька суть.
Пам’ять про хоробрих дні війни не стерли –
Біля обелісків ружі зацвітуть».
(Анатолій Пантус).

Надія Панченко.
Фото Галини Мінялук. На фото 1: ветерани Й.С. Левицький, В.І. Мороз, В.І. Ренкас, Д.М. Забродський.

 

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *