Навчалися волонтери та журналісти

Журналісти редакції газети «Прапор» з навчальною метою побували 17 лютого на змістовному семінарі, що відбувся в тренінговому центрі «Бібліоміст» Житомирської обласної наукової універсальної  бібліотеки ім. Олега Ольжича для волонтерів, представників громадських організацій та журналістів.

Тема семінару є дуже актуальною:  «Психологічні особливості роботи волонтерів у   час гібридної війни. Налагодження співпраці зі ЗМІ; етичні питання: як варто інформувати, щоб не підіграти ворогу в інформаційній війні?».

В умовах російсько-української війни саме волонтери довели, що наш народ може об’єднуватися заради порятунку Батьківщини, задля допомоги армії в захисті кордонів нашої держави. Волонтери допомагають армії, підтримують поранених, родини загиблих, переселенців. Проте вони не завжди знають про психологічні підходи до травмованих людей та як захистити себе. Про це  говорив на тренінгу  військовий психолог Олег Покальчук. З початку військового конфлікту в Україні соціальний психолог Олег Покальчук займається вивченням механізмів протидії інформаційних і психологічних впливів російської пропаганди і агресії. Він входить у групу експертів СБУ, яка спеціалізується в цій проблематиці. Є автором наукових статей на тему соціальних страхів та політичного лідерства, Автор науково-популярної книги «Тремтячі еліти».

Олег Покальчук розповів учасникам про фізіологічну природу страху. Він підкреслив, що  страх лежить в основі психологічних розладів, посттравматичного синдрому та емоційного «вигорання» самих волонтерів і наголосив на важливості дотримання особистої безпеки волонтерів, порадив, як вчасно розпізнати посттравматичний синдром, розповів про особливості спілкування з учасниками АТО, переселенцями. Психолог надав конкретні поради, як боротися з панічними настроями, вчасно виявити симптоми та не допустити професійного «вигорання».

За час війни багато волонтерів стали публічними людьми, до них прислухаються, їм вірять, їх слово – авторитет. Але трапляється, що саме з вуст волонтерів поширюється недостовірна або приватна інформація. Як цього уникнути? Чи відповідає волонтер за інформацію, яку поширює? Як покращити співпрацю волонтерів із журналістами – про це учасники дискутували під час майстер-класу медіаекспертки  Світлани Єременко, яка  тривалий час керує   проектом   з моніторингу регіональних ЗМІ.  Вона є   виконавчим директором  Інституту демократії імені  Пилипа Орлика та  авторкою проекту «Знедолені? Нездоланні! Історії переселенців», в рамка якого було здійснено видання двох збірок публіцистичних нарисів. Авторка книги оповідань «Терикони під літаком».

Світлана Єременко звернула увагу на те, що між волонтерами і журналістами часто немає оптимальної співпраці, іноді інформація з місць військових подій публікується не перевірена, з неточночтями, а то й просто перекручена.

Медіаекспертка  надала рекомендації про те, як краще налагодити співпрацю між волонтерами і журналістами..

Учасники обговорили можливі медіа приводи та різні формати донесення інформації через ЗМІ – брифінг, прес-конференція та круглий стіл.  Окремо зупинились на  підготовці прес-анонсу, прес-релізу. На способах розповсюдження прес-релізу, який допоможе уникнути неточностей та перекручування фактів.

Учасники обговорили й етичні аспекти в подачі інформації на теми АТО та переселенців у ЗМІ. Користувачі соціальних мереж, серед яких є і волонтери, теж часто порушують етичні норми та права людей, оприлюднюючи фото загиблих чи поранених бійців, постраждалих під час військових дій тощо. Іноді в соціальних мережах розміщується інформація про точне місце перебування військової частини, що є недопустимим.

– Перед тим, як фотографувати важкопоранених, напівоголених бійців, які перебувають без свідомості, і викладати ці фото у соціальні мережі, – зазначила Світлана Єременко, потрібно подумати про відчуття самих бійців та їх родичів, які це побачать.

Присутні на тренінгу волонтери наводили приклади нетолерантної подачі у ЗМІ інформації про бійців чи постраждалих під час військового конфлікту, що спричиняє шкоду усім- і героям матеріалу, й читачам чи глядачам , а також репутації журналіста. Також обговорили шляхи співпраці на рівні волонтерських ГО та місцевих ЗМІ. 

 Тренінги для волонтерів та журналістів проводить ГО Інститут демократії імені Пилипа Орлика в містах України за підтримки Посольства США. Подібні заходи вже відбулися в Луцьку, Херсоні, Чернівцях, Тернополі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Рівному та інших містах. У тренінгах взяли участь понад 500 учасників волонтерського руху та журналістів.

Галина Мінялук.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *