Антарктида – Terra Incognita

10 лютого у Топорищенському навчально-виховному комплексі відбувалася незвичайна подія – зустріч із науковим співробітником Житомирського обласного краєзнавчого музею, полярним дослідником, учасником двох антарктичних експедицій, орнітологом Миколою Весельським.

Учні захоплено слухали його розповідь, ілюстровану відеопрезентацією на основі власних фотознімків, про участь у наукових експедиціях до цього суворого, загадкового і мало відомого людям континенту. Незвичайний гість розповів учням про те, як йому вдалося двічі потрапити до далекого континенту та попрацювати у колі чудових фахівців на українській науковій антарктичній станції «Академік Вернадський».

Антарктида – особливий континент на нашій планеті, розташований навколо її південного полюсу. Упродовж багатьох століть від часу його відкриття людьми (з 1820-го року), ця загадкова і незвідана земля манила до себе багатьох мандрівників, дослідників, учених різних галузей знань. Проте не так просто відкрити таємниці цього суворого, вкритого вічною кригою континенту. Часто за намагання дізнатися більше про цю землю, розгадати її загадки дослідники розплачувалися життям. Нині багато країн світу мають в Антарктиді свої дослідні станції. Доведено, що цей континент дуже багатий на різноманітні корисні копалини та інші природні ресурси.

Микола Весельський розповів, що до участі в експедиції добирають людей, які мають необхідні знання і вміння, велике бажання працювати, а ще мають дуже добре фізичне і пси-хічне здоров’я, бо працювати упродовж року в маленькому колективі на обмеженій території дуже непросто. Не всі можуть ви-тримати такі навантаження.

– Сьогодні подорож до станції відбувається перельотом з України до Риму. А вже звідти тривалий переліт упродовж 16 годин через Атлантичний океан до Аргентини у місто Буенос-Айрес. Далі знову переліт до Вогняної Землі на південну межу Латинської Америки до портового міста Ушуая. А потім судном льодового класу, яке з усім спорядженням, запасами харчів, дизельного палива, розрахованого на рік зимівлі, дослідники дістаються через бурхливу протоку Дрейка до Антарктиди. Долаючи протоку, експедиції часто потерпають від негоди. Адже вітри спричиняють величезні хвилі, – розповідав полярник.

На станції «Академік Вернадський» із квітня 1996 року майорить синьо-жовтий прапор. Станцію Україні передала Великобританія. У березні 2015 року туди вирушила двадцята українська антарктична експедиція. У її складі було 12 фахівців – метеорологи, біологи, геофізики, інженери-механіки, лікар та кухар, серед них – і Микола Францович. Це була його друга експедиція – у 2013-14-х роках він працював у складі 18-ої.

Станція знаходиться не на материковій частині, а за 8 кілометрів від Антарктичного півострова, на одному із невеликих островів – Голіндез. Площа сектору досліджень українських зимівників близько 40 км. Це в основному архіпелаг і навколишня територія. У розпорядженні експедиції були лижі, снігові мотоцикли та надувні човни з моторами, що давало змогу проводити дослідження на невеликій відстані від берегів.

Усі будівлі станції якісні, зроблені свого часу британськими майстрами, добре продумані і узгоджені з метеорологами для комфортного проживання. В основному приміщенні розташовані лабораторії для дослідів і наукових практик, поряд – житло та їдальня для працівників.

Є тут і бібліотека з багатим фондом та рідкісними книгами, і відомий бар «Фарадей», який нагадує музей історії дослідження Антарктики, і технічні майстерні та автономні джерела електроенергії, які забезпечують діяльність станції.

Як орнітолог за спеціальністю, Микола Весельський із захопленням розповідав про особливих птахів, що мешкають в Антарктиді – пінгвінів: «Це головний символ Антарктики. Основний вид – віслюковий пінгвін джерту, а також пінгвіни аделі. Вони добре пристосовані до суворих кліматичних умов Антарктики, також подорожують на великі відстані. Ці два види гніздяться у секторі, де розташована станція. Є ще один вид антарктичних пінгвінів, місце проживання якого на узбережжі Антарктики. Це – імператорський пінгвін».

Із цікавістю учні слухали про гігантські айсберги, які утворюються з тих льодовиків, що сходять з материкової частини континенту і відламуються.  Величезні льодові брили плавають сотні років і набирають часто чудернадських форм. Айсберги є середовищем для існування багатотисячних організмів. Основне місце серед них займає рачок – криль. Він є кормом для пінгвітнів, китів, тюленів, інших представників фауни, яка зустрічається на цьому континенті.

Вода в Антарктиці надзвичайно чиста, дозволяє  спо-глядати на 20-30 метрів підводний світ океану.

У секторі дослідів українських вчених, за розповіддю Миколи Весельського, були літаючі птахи: баклан синьо-окий, хижак-оморник, домініканський мартин, морські крячки. Одним із завдань українських дослідників було вивчення життєдіяльності тюленів та інших ссавців.

Під час зустрічі з орнітологом учні поставили гостю кілька запитань, які їх цікавили: «Чому Ви обрали саме цю професію? Якими якостями повинна володіти людина даної професії? Які цікаві моменти траплялися під час експедиції?»

Ученицям 10 класу Колесник Анастасії та Фіщук Аліні було цікаво дізнатись про умови життя в Антарктиді птахів, риб, тварин, зокрема пінгвінів. Особливо вразили їх дитинчата пінгвінів, які теж об’єднуються після народження у групи на зразок дитячого садка.

Учні 7 та 8 класів були вражені розповіддю про тюленів-велетнів, їхній спосіб життя. Шестикласникам Прохорчуку Денису та Сельцю Антону сподобалася розповідь полярника про цікаву подорож до самої станції, про умови проживання на ній. Хлопці виявили бажання здобути професію орнітолога у майбутньому і продовжувати дослідження на території Антарктиди.

Зустріч була цікавою, насиченою, пізнавальною не тільки для учнів, але й для вчителів.

Пізніше Микола Весельський відвідав і Новоборівський ліцей, провів цікаву зутріч з його учнями та вчителями.

Ірина Сівінська. Фото автора.

Поділитися

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *